
Gruz pobudowlany. Jak go wykorzystać
Co właściwie podchodzi pod pojęcie gruz?
Gruz budowlany to elementy uboczne prac remontowych czy budowlanych takie jak odłamki i resztki ceramiki budowlanej (kafli, dachówek, cegieł, pustaków), pokruszony beton, resztki żwiru, pozostałości po zaprawach.
Gruzu – nawet w bardzo małej ilości – nie wyrzucamy do przydomowych śmietników!
Najpopularniejszy sposób na pozycie się gruzu po budowie czy remoncie to wynajęcie kontenera od firmy świadczące tego typu usługi. Ale gruz z powodzeniem można wykorzystać na własne potrzeby.
Gruz – jak ponownie wykorzystać
- Jeżeli mamy dom z posesją i ogrodem, gruz można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia małej architektury: formowania skalników, skarp, kaskad lub utwardzenia i tworzenia ścieżek.
- Gruz można wykorzystać do drenażu gruntu, w którym gromadzi się zbyt wiele wilgoci. Wystarczy wykopać dół w miejscu trochę oddalonym od tego, z którego chcemy odprowadzić wilgoć i wypełnić go gruzem, a woda zacznie gromadzić się właśnie w tym miejscu.
- Jeżeli mamy działkę, albo na naszej posesji planujemy postawić altankę, murowany grill czy nawet ogrodzenie, to z powodzeniem możemy umieścić gruz w fundamentach obiektów ogrodowej architektury.